Prognozy dynamiki rozwoju IV fali pandemii COVID-19, przygotowanie szkół do rozpoczęcia roku szkolnego 2021/2022, szczepienia dzieci i młodzieży w szkołach – to ważne tematy, jakie pojawiły się na kolejnym spotkaniu Rady Medycznej. W wideokonferencji wzięli udział m.in. premier Mateusz Morawiecki, szef KPRM Michał Dworczyk oraz minister zdrowia Adam Niedzielski. Już wiemy, że kolejna fala pandemii jest nieunikniona. Pamiętaj, że Ty także masz wpływ na jej rozwój – jeśli jeszcze się nie zaszczepiłeś nie ma na co czekać. Chroń siebie i swoich bliskich, zaszczep się. 

Dynamika rozwoju pandemii COVID-19

Jednym z kluczowych tematów podjętych na kolejnym spotkaniu Rady Medycznej był rozwój COVID-19 w Polsce oraz prognozy na najbliższe miesiące. Dynamika zakażeń koronawirusem jest obecnie bardzo zbliżona do tej sprzed roku. Wszystko wskazuje na to, że z początkiem września nastąpi przyrost zachorowań. Szpitale oraz sieci diagnostyczne przygotowują się do jej nadejścia, jednak pamiętajmy, że nawet najlepsze przygotowanie kadry medycznej nie uchroni Cię przed negatywnymi skutkami zakażenia. Dlatego zaszczep się, chroń swoje zdrowie i życie.

Niebezpieczny wirus w wariancie Delta

Zbliża się jesień a wraz z nią sezon na infekcje, które obniżają naszą odporność. Już wiele miesięcy zarówno Polska jak i inne kraje na całym świcie mierzą się z pandemią i jej skutkami. Wirus w wariancie Delta jest mniej więcej dwukrotnie bardziej zaraźliwy niż poprzednie warianty. Właśnie dlatego szczepienia są tak ważne, żeby chronić siebie i innych przed zarażeniem. Jak wiemy powikłania po chorobie mogą być bardzo ciężkie. Pamiętaj, że decyzja o zaszczepieniu się może uratować Ci życie.

Rząd nieustannie podejmuje szereg akcji promujących szczepienia. Loteria Narodowego Programu Szczepień, włączenie w akcję promocji szczepień strażaków z OSP, Koła Gospodyń Wiejskich, gminy, lekarzy POZ – to tylko wybrane działania, które mają zwiększyć poziom zaszczepienia przeciw COVID-19 w Polsce. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie dot. szczepień.

Bezpieczny powrót do szkół w roku 2021/2022

Wiemy, że nauczanie zdalne źle wpływa na kondycję psychiczną i fizyczną uczniów. Właśnie dlatego szkoły przygotowują się na rozpoczęcie roku szkolnego mimo trwającej pandemii. Bezpieczny powrót do szkół był kolejnym bardzo ważnym tematem poruszonym na spotkaniu Rady Medycznej.

Ministerstwo Edukacji i Nauki wspólnie z Ministerstwem Zdrowia, Głównym Inspektoratem Sanitarnym oraz Rządową Agencją Rezerw Strategicznych, podejmują szereg działań, które w znaczny sposób przyczynią się do przeciwdziałania COVID-19 i umożliwią bezpieczną naukę w szkołach i placówkach w czasie pandemii.

Do szkół i przedszkoli trafią środki bezpieczeństwa m.in. rękawiczki, maseczki i termometry

Dokładamy wszelkich starań aby powrót dzieci i młodzieży do szkół był bezpieczny. Właśnie dlatego MEiN wspólnie z RARS przekażą do szkół i przedszkoli środki bezpieczeństwa. Do szkół trafią stacje dezynfekujące z funkcją mierzenia temperatury przed wejściem do budynku. Zakupem sprzętu i jego dystrybucją zajmie się RARS. Ponadto wszystkie szkoły i przedszkola otrzymają środki ochrony osobistej: rękawiczki, maseczki, płyn dezynfekujący oraz termometry.

Organizacja szczepień w szkołach – zaszczep się razem ze swoim dzieckiem

Nawet najlepsze wyposażenie szkół w środki bezpieczeństwa i przestrzeganie wszystkich ustalonych zasad, może nie uchronić twojego dziecka przed zakażeniem. Właśnie dlatego dyrektorzy szkół będą organizować szczepienia w swoich placówkach.

Ministerstwo Edukacji i Nauki prowadzi działania na rzecz tego, aby każda placówka szkolna mogła uruchomić punk szczepień u siebie lub żeby uczniowie mogli trafić do innego punktu szczepień. To są indywidualne decyzje dyrektorów oraz oczywiście organów prowadzących – podkreślił szef KPRM Michał Dworczyk.

MEiN przygotowało pakiet informacji dotyczący organizacji procesu szczepień, który określa obowiązki i zadania dyrektora szkoły. Są wśród nich m.in. zorganizowanie zajęć z wychowawcą dla uczniów oraz spotkania z rodzicami o charakterze informacyjno-edukacyjnym, zebranie od rodziców deklaracji dotyczących udziału dziecka w szczepieniu, współpraca z punktem szczepień, zorganizowanie miejsca na przeprowadzenie procesu szczepień (w zależności od możliwości lokalowo-organizacyjnych szkoły).

MEiN rekomenduje, aby podczas szczepień dzieci byli obecni także ich rodzice, którzy jeśli zechcą, będą mogli zaszczepić się razem z nimi.

 

Źródło: gov.pl/koronawirus.